Stavební deník je dokument, ve kterém se vedou záznamy o stavbě. Vypovídají tedy o průběhu jednotlivých stavebních prací. Deník lze mít, jak v papírové, tak v elektronické podobě. Elektronická forma umožňuje okamžitou kontrolu údajů a zamezuje dopisování dodatečných informací, následnému přepisování nebo mazání.
Po vypracování dokumentace na stavební parcelu, je čas pustit se do stavebního řízení. Tedy podat ohlášku či žádost o stavební povolení. Přinášíme vám návod, jak postupovat při jednáních se stavebním úřadem, zasvětíme vás do pojmů jako je stavební řízení, ohlášení stavby či žádost o stavební povolení, kdo to jsou účastníci stavebního řízení, štítek a další.
Nejde jen o projekt rodinného domu samotný, ale i o ostatní profese jako je architekt, projektant, projekt pro povolení a provedení stavby, autorský dozor a technický dozor. Počátek je výběr pozemku a představa investora o jeho stavbě. Pozemek je na prvním místě, pak následuje návštěva architekta.
Jestliže jste si prošli seriálem cest za vyhlédnutou parcelou, či jste zvolili jiné řešení, už určitě víte, co je to stavební parcela, co pozemek určený k výstavbě a co louka, travnatý porost a ostatní plocha. A pokud nekupujete developerem připravenou parcelu včetně vybudovaných sítí a komunikací, určitě už také znáte právě své možnosti připojení k sítím a víte, jak se na svou parcelu vůbec dostanete.
Jaký dům zvolit? Nízkoenergetický nebo pasivní?
Přemýšlíte o stavbě rodinného domu a nejste si jisti jaký zvolit? Jaký
je vlastně rozdíl mezi nízkoenergetickým, pasivním, nulovým nebo aktivním
domem? A jaký je rozdíl ve výstavbě těchto speciálních domů oproti
klasickému domu? Do karet typům těchto staveb hraje i to, že od roku
2025 by mělo být vlastně nemožné postavit jinou novostavbu,
od standardně pasivních až po aktivní, které odevzdávají přebytky
energie zpátky do veřejné sítě.
Než začnete vybírat pozemek, měli byste mít jasno v tom, co je to vlastně stavební parcela. Jaký je pozemek určený k výstavbě, louka či travnatý porost a ostatní plochy. Jestli pozemek, který se vám líbí je zasíťovaný, či má sítě alespoň dostupné na její hranici.
Jak financovat stavbu rodinného domu je první otázkou, kterou bychom si měli dát, než začneme stavět. Nestačí jen prostudovat dostupné bankovní produkty a produkty stavebních spořitelen a následně jeden produkt vybrat. Je dobré navštívit hypotečního makléře, který má zkušenosti. Makléř vám najde vhodný produkt, který odpovídá vašim možnostem a potřebám. Navíc za vás všechno vyřídí a v bankách vyjedná výhodnější podmínky. Vaše úvěrové produkty budou v jeho péči po celou dobu trvání závazku.
Proč tomu tak je? Lze tuto situaci ještě zvrátit? Když se vydáte z bytu na dobrodružnou cestu k vlastnímu bydlení v rodinném domku. Chcete rovnou do rodinného domu?, a co víc, do vlastního, postaveného? Řekněme si upřímně, cesta to není snadná. Je to v podstatě podobné jako s domy samotnými, ani pozemky nejsou a nebudou.
A to zdaleka nejde jen o území tohoto krajského města. Problém se nese napříč celou Českou republikou. Mnozí, kdo do problému hlouběji nevidí, netuší, že nabídka nemovitostí, potažmo rodinných domů se chýlí ke svému naplnění. Tedy ve zkratce, nových či starých rodinných domů na prodej je čím dál méně. Starší rodinné domy již nejsou a pokud jsou, tak za nepřiměřenou cenu. Nové RD se moc nestaví. Což má za následek jejich stoupající tržní cenu a finanční nedosažitelnost zájemců o koupi. A to vše se odvíjí již od nabídky pozemků, délky stavebního řízení a vhodných ploch k postavení rodinných domů, jež jsou v současné době na prodej.
Rozhodli jste se bydlet v srdci jižních Čech, a to přímo v Českých Budějovicích? Jako první možnosti, které se nabízí, je pořídit si vysněný vlastní byt nebo jít do pronájmu. Snadnější je jít do pronájmu a pak se porozhlédnout po něčem vlastním. Bytů na pronájem je v Českých Budějovicích dost a není problém je najít. Nabídka je široká, najdete v ní od malých garsoniér a bytů 1+1 až po velké apartmánové byty či dokonce pronájem patra v rodinném domě.